سوالات متداول خرید بلیت

*چرا گالری صفر بلیتی است؟

هنرمند به عنوان یک فرد شاغل همانند سایر مشاغل دیگر به درآمد نیاز دارد. نمایشگاه‌های حوزه‌ی هنرهای بصری معمولن از طریق فروش اثر درآمد کسب می‌کنند. در این روش کسب درآمد هنرمند یا گالری تلاش می‌کنند تا جای ممکن اثر را با قیمت بالاتری بفروشند زیرا معمولن از هر اثر فقط یک نسخه وجود دارد، و یا اگر چند نسخه وجود داشته باشد تعدادشان خیلی محدود است. این یعنی مثلن در نمایشگاهی که ۲۰ اثر به‌نمایش درمی‌آیند، سود حاصل از فروش این ۲۰ اثر باید هزینه‌ی ماه‌ها کار هنرمند و گالری را تامین کند. این راه کسب درآمد منطقی‌ست و سالیان دراز در حوزه‌ی تجسمی به صورت سنت عمل شده و خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد. از خوبی‌هایش این است که به دلیل قیمت نسبتن بالای آثار، دیدن آن‌ها می‌تواند رایگان باشد، درنتیجه مخاطبین بدون هزینه می‌توانند آثار را تجربه کنند.
این روش سه مشکل اساسی دارد. یک این‌که فروش آثار با قیمت نسبتن بالا کار ساده‌ای نیست و علاوه‌بر تجربه در امر بازاریابی، به روابط خاص و تعریف‌شده‌ای نیاز دارد. این مسئله در یک پس‌زمینه‌ی اقتصادی آشفته و متزلزل مثل بازه‌ای که ما در آن هستیم حتی جدی‌تر می‌شود و به طور کلی فروخته شدن یا نشدن آثار می‌توانند تاثیر شگرفی بر پروسه‌ی تولید آثار بگذارند: این یعنی هنرمند اثری خلق کند که فکر می‌کند بهتر می‌فروشد؛ جای این‌که اثری خلق کند که فکر می‌کند باید خلق کند. این مسئله ممکن است گریبان هنرمندان جوان و هنرمندان به ثبات رسیده را با هم بگیرد.
مشکل دوم این است که خریدار اثر هنری صاحب آن می‌شود. این یعنی اثر در مالکیت یک نفر قرار می‌گیرد و این یعنی به احتمال زیاد دیگر در دسترس عموم مردم نخواهد بود؛ مگر این‌که خریدار اراده کند.
مشکل سوم وقتی پیش می‌آید که اثر هنری «غیر قابل فروش» باشد. یعنی فرم اثر هنری طوری باشد که نتوان آن را خرید یا خریدنش مضحک به نظر بیاید. این می‌تواند در مورد هنر مفهومی، هنر اجرا (پرفرمنس)، هنر دیجیتال و … صادق باشد. با این‌که راه‌حل‌هایی برایش ارائه شده؛ مثلن دستورالعمل هنر اجرا را می‌فروشند و کسی که صاحب دستورالعمل باشد اجازه دارد آن را اجرا کند. یا از هنر مفهومی عکس می‌گیرند یا اتودها و طرح‌هایش را می‌فروشند. یا در مورد هنر دیجیتال در صورت امکان آن را چاپ می‌کنند و می‌فروشند. ولی با این حال باز هم خود اثر هنری غیرقابل فروش است.
با توجه به این سه مشکل، در گالری صفر سعی کرده‌ایم یک راه‌حل جایگزین را تمرین کنیم. فروش بلیت نکات مثبت زیر را دارد:
۱- اگر تعداد قابل قبولی بازدیدکننده از نمایشگاه دیدن کنند، به جای گران فروختن اثر می‌توان از طریق فروش بلیت‌های بسیار ارزان، درآمد لازم را کسب کرد. این یعنی بار سنگینی که بر دوش تعداد محدودی از آثار و دوش هنرمند و دوش خریدار هنر به‌عنوان حامی است بین تعداد زیادی از مخاطبین تقسیم می‌شود.
۲- مالکیت آثار در دست هنرمند باقی می‌ماند و معمولن کم‌اند هنرمندانی که بخواهند عموم مخاطبینشان را از دیدن هنرشان محروم کنند.
۳- مشکل آثار هنری غیرقابل فروش، در این‌جا اثر هنری دیجیتال، حل می‌شود چون اصلن فروشی درکار نیست.
سه مشکل قبلی، با فروش بلیت تبدیل به سه مشکل جدید می‌شوند. یک این‌که چالش فروش اثر گران‌قیمت به چالش جذب تعداد زیاد مخاطب تبدیل می‌شود. دوم این‌که افرادی که حتی مقدار بسیار کم پول بلیت را ندارند از دیدن آثار محروم می‌شوند. و سوم این‌که مخاطب نمی‌داند آیا آثاری که قرار است ببیند حتی ارزش همان مقدار پول کم را دارند یا نه؟
گالری صفر سه راه حل برای این مشکل ارائه می‌کند:
۱- با توجه به آنلاین بودن گالری امکان جذب مخاطب زیاد محتمل است.
۲- اگر فردی انقدر بی‌پول باشد که نتواند بلیت بخرد، برایش امکان بازدید رایگان فراهم می‌شود.
۳- مخاطب می‌تواند نمونه‌ای از آثار را قبل از خرید بلیت ببیند.

کجا می‌توانم نمونه‌ای از کارهای نمایش داده شده در گالری را ببینم؟

می‌توانید در صفحه‌ی معرفی نمایشگاه‌ها (اینجا) چند نمونه از آثار داخل گالری را ببینید.

اگر پول نداشته باشم چگونه می‌توانم از گالری بازدید کنم؟

اگر واقعن نمی‌توایند هزینه‌ی بازدید از گالری را بپردازید کافی‌ست از طریق این لینک درخواست بلیت رایگان ثبت کنید. در اسرع وقت برایتان یک بلیت تهیه و ارسال می‌کند. درعوض می‌توانید گالری را به دوستانتان معرفی کنید یا اگر دوست نداشتید برایمان دعا کنید.
درخواست بلیت رایگان

بازگشت به صفحه‌ی خرید