گالری صفر

Capriccio – Sefr Gallery in Felestin St., Digital Painting

همیشه دوست داشتم گالری‌ای داشته باشم که ساختمانش را خودم طراحی کنم و آن‌طوری که فکر می‌کنم درست است اداره‌اش کنم. اسفند سال ۱۳۹۶ به قلب این آرزو زدم و توانستم با امکاناتی که در اختیارم بود یک گالری درست کنم.

گالری صفر یک گالری دیجیتال است. یکی از چالش‌های هنر دیجیتال، مخصوصن در رشته‌های نقاشی و مجسمه‌سازی ارائه‌ی آن است. پاسخ معمول به این چالش «چاپ کردن» اثر هنری برای ارائه در دنیای مادی‌ست یا در حالتی دیگر نمایش آن در شبکه‌های اجتماعی یا پورتفولیوهای مرسوم به صورت اسلاید.
با جدی‌تر شدن واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، فضا برای ارائه‌ی مناسب آثار دیجیتال فراهم شده. نسخه‌ی حال حاضر گالری صفر تمرینی در این راستاست و هدفش ساختن فضایی‌ست که در آن از تمام ویژگی‌های هنر دیجیتال بیشترین استفاده‌ی ممکن برده شود.

همان‌طور که اثر هنری دیجیتال کالبد مادی ندارد، گالری دیجیتال هم کالبد مادی ندارد. اگر اثر هنری دیجیتال می‌تواند در چند لحظه طی‌الارض کند؛ گالری دیجیتال نیز می‌تواند این ویژگی را داشته باشد. گالری دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمادی‌اش در هر موقعیت مکانی و زمانی در دسترس مخاطبش است.

گالری صفر یک گالری تهرانی است و خودش را در کنار گالری‌های تهران و جزوی از صحنه‌ی هنر تهران می‌بیند. برای همین ساختمان مجازی آن، به صورت فرضی در قلب تهران واقع شده است: تقاطع فلسطین و انقلاب. این ایده ریشه در یک ژانر نقاشی منظره دارد که به «کاپریچو» معروف است. کارپیچو یک رویای معماری است. در آن ساختمان‌ها و سایر عناصر معماری در یک ترکیب خیالی قرار می‌گیرند و فضای مجازی جدیدی می‌آفرینند.

گالری صفر کالبدی منعطف دارد. این یعنی تمام ویژگی‌های فرمال آن می‌تواند در هر نمایشگاه تغییر کند و این در بند خلاقیت هنرمند است. هنرمند می‌تواند با فضای ذهنی‌اش، فضای گالری را از نو بسازد و اتفاقاتی که در گالری رخ می‌دهند را تغییر دهد. این به لطف ویژگی غیرمادی گالری و در راستای استفاده‌ی حداکثر از پتانسیل‌های فضای مجازی است.

گالری صفر نیازی به فروش آثارش ندارد. به نظر ما فروش اثر خواسته یا نخواسته بر فرایند تولید اثرگذار است. در عوض برای بازدید از گالری مخاطب می‌تواند بلیت تهیه کند. مجانی دیدن اثر هنری و گران خریدن آن مخصوص گالری‌های مادی است. در گالری صفر اثر هنری را ارزان می‌بینید و رایگان مالک می‌شوید زیرا اثر ماده‌زدایی شده مالکیت شخصی نمی‌پذیرد. در مورد این‌که چرا گالری صفر بلیتی است می‌توانید اینجا بخوانید.

یکی از زیباترین ویژگی‌های دنیای مجازی امکان ارتباط آزاد در آن است. در گالری صفر می‌توانید بدون واسطه با هنرمند در ارتباط باشید. نظرتان را با او درمیان بگذارید و با اون گپ بزنید بدون این‌که چالش‌های ارتباط رو در رو را تجربه کنید.

برای گسترش فعالیت‌ها، گالری صفر اقدام به تولید گوجه‌فرنگی کرده و با این کار قصد دارد در جامعه حضور تاثیرگذار داشته باشد. در باغچه‌ی گوجه‌فرنگی گالری صفر گوجه به قیمت روز تره‌بار ارائه می‌شود و سود حاصل از فروش این گوجه‌ها صرف حمایت از پروژه‌های هنری آینده‌ی گالری می‌شود.


گالری صفر یک نوزاد است. ایده‌های بزرگی برای آن دارم که امیدوارم روزی عملی شوند. از این‌که با بازدید از گالری به بزرگ شدن این نوزاد کمک می‌کنید پیشاپیش از لطفتان قدردانم. لطفن اگر نظر، پیشنهاد یا انتقادی در مورد این پروژه دارید از گالری صفر دریغ نکنید.
با تشکر؛ امین معظمی
اسفندماه ۱۳۹۶

–>بازدید–<